Jump to the main menu Jump to the main content
Varför demokrati? Därför demokrati!

Under de senaste två decennierna har vi sett en tillbakagång av demokratier runt om i världen. Men vad är det egentligen i det auktoritära som lockar politiska ledare och väljare runt om i världen? Och vilka alternativa vägar framåt finns det egentligen att tillgå?
Föredraget syftar till att ge en fördjupning i de olika grenar av den politiska filosofin som döljer sig bakom tidningsrubrikerna, samt ett försök att ingjuta hopp om att demokratins bästa tid troligen ligger framför oss. Men att det i så fall beror på vad vi gör idag!
Magnus Adenskog är doktor i statskunskap, affilierad forskare vid Campus Helsingborg Lunds universitet och knuten till kultursidan på Helsingborgs Dagblad
Föredraget arrangeras av Humanisterna Syd i samarbete med Konserthuset i Helsingborg.
Förbundet Humanisterna arbetar för ett sekulärt och demokratiskt samhälle, där åsiktsfrihet, tankefrihet och yttrandefrihet respekteras. Vi tror att förnuft, omtanke och ansvar banar väg för en bättre värld.

Plats: Lilla salen – ingång stora foajén
Tid: kl 17:00- 17:45

Translate

You can use Google Translate to translate the contents of www.helsingborgskonserthus.se. To do that, select the language you would like to translate into in the list below.
Please bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.

Close